Próbujesz się skupić, a wszystko wokół cię rozprasza? Nie wiesz, jak poprawić swoją koncentrację? Jest na to sposób, a nawet kilka!

Zadbaj o porządek

Nic tak nie rozstraja, jak brak porządku na biurku. Chociaż niektórzy nazywają to „twórczym ładem”, to jednak dla wielu „festiwal kubków” po napojach czy porozrzucane papierki po przekąskach to jednak trochę zbyt wiele. Nie trzeba od razu ustawiać wszystkich zakreślaczy według koloru, ale wystarczy, by tuż obok nie pojawiały się różne „rozpraszczacze”.

Tryb zadaniowy

Jesteś przed ważnym egzaminem lub sprawdzianem? Mam duży projekt do wykonania? Zrób plan działania i podziel go na etapy! Dzięki temu nie tylko usystematyzujesz wszystko to, co masz do zrobienia, ale też będziesz mógł z czystą satysfakcją odkreślać zrealizowane już punkty. Na samej górze powinny znaleźć się najważniejsze zadania do wykonania – im szybciej je zrealizujesz, tym sprawniej przejdziesz do mniej absorbujących czynności, a na horyzoncie widnieć będzie upragniona meta.

Czas na odpoczynek

Przerwa w nauce jest szalenie ważna – bez niej organizm nie będzie mógł wydajnie pracować! Nauka to bardzo obciążający proces, więc jeśli nie zadbasz o częste (ale nie za długie) przerwy, szybko poczujesz uczucie zmęczenia i znużenia. Sam przyznasz, że taki stan rzeczy raczej nie wpływa pozytywnie na proces nauki, prawda? W czasie przerwy warto zrobić chociażby parę kroków, czy nawet krótkie ćwiczenia relaksacyjne. Wszystko to pomoże ci na chwilę oderwać myśli od głównego tematu, co w efekcie może pomóc ci się bardziej skoncentrować na wykonywanym zadaniu.

Tryb offline

Chociaż w dobie wszechogarniających mediów brzmi to dość odważnie, to na czas nauki zrezygnuj z „logowania się” do sieci. Dzięki temu unikniesz rozpraszającego dźwięku powiadomień, które wymagają „natychmiastowego sprawdzenia”. Jeśli podczas nauki musisz jednak korzystać z mediów społecznościowych np. celem komunikacji podczas wspólnej nauki czy pracy, ogranicz swoją aktywność na innych polach do minimum. Nic się nie stanie, kiedy skomentujesz post kogoś znajomego chwilę później, prawda?

Mapa myśli

Mapa myśli to jeden z lepszych sposobów efektywnej nauki. Chcesz uporządkować wszystko to, co „wtłoczyłeś” właśnie do głowy, jednak masz wrażenie, że póki co panuje w niej jeden wielki chaos? Rozrysuj swoje myśli! Chociaż początkowo może być to trudne, każdy kolejny wpis pomoże ci usystematyzować wszystkie punkty, a ty będziesz mógł uzupełnić brakujące elementy.

Używaj kolorów

Każdy z nas uczy się inaczej – jedni są wzrokowcami, inni wyłapują informacje ze słuchu. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, zaopatrz się w kilka kolorowych zakreślaczy lub długopisów. W notatkach zawsze bowiem znajdzie się coś, co będzie warte zaznaczenia, a im większe wyróżnienie – tym większa możliwość zapamiętania.

Odpowiednie przekąski

Jeśli rozpoczniesz naukę z pustym żołądkiem, szybko przekonasz się, że jest to droga donikąd. Organizm będzie bowiem wysyłał ci znaki, uniemożliwiając pełne skupienie. Zadbaj więc o odpowiednio zbilansowany posiłek, unikając przy tym ciężkostrawnych dań. Zamiast tego postaw lekkość i paletę kolorów na talerzu. Miej również pod ręką „zdrowe wersje” przekąsek – orzechy, owoce, warzywa: to twoi sprzymierzeńcy.

Sen

Człowiek niewyspany to człowiek zły i… zdekoncentrowany! Jeśli masz przed sobą maraton nauki, pomyśl o tym wcześniej, zapewniając organizmowi odpowiednią dawkę snu. Ile to już razy umysł odmawiał posłuszeństwa w momencie, gdy „zarwałeś nockę”? Podobny stan rzeczy może się pojawić w momencie, gdy ziewając, siądziesz nad książkami – takie zachowanie raczej nie wróży sukcesu.

To oczywiście tylko kilka punktów, o których warto pamiętać, planując efektywną naukę. Do dzieła i pamiętaj – trzymamy za ciebie kciuki!