Matura to nie tylko przepustka do dorosłości i oznaka tego, iż można wreszcie rozpocząć samodzielne życie bez stałego nadzoru ze strony rodziców. To także doskonały powód do tego, by zadać sobie zasadnicze pytanie, jaki wybrać zawód i na jakie studia pójść, by potem nie żałować swojej decyzji. Mimo iż nie są to łatwe wybory, należy je podjąć, aby pójść o krok dalej i zdobyć konkretny fach.

Jaki wybrać zawód?

Na to pytanie może być tylko jedna właściwa odpowiedź. Przyszły zawód powinien być zgodny z naszymi zainteresowaniami, predyspozycjami psychicznymi i fizycznymi. Nie ma sensu tracić sił oraz czasu na naukę tego, co absolutnie nie sprawia nam ani krzty radości, satysfakcji oraz samozadowolenia. Nie sztuką jest na siłę uzyskać tytuł magistra w dziedzinie, do której nie ma się zdolności ani odrobiny serca.

Takie zmuszanie się do nauki tylko po to, aby w przyszłości zdobyć uznanie i zarobić mnóstwo pieniędzy prowadzi jedynie do frustracji, rezygnacji oraz rychłego wypalenia zawodowego. W wyborze zawodu chodzi raczej o wybranie takiego, w którym nasze zdolności i zaangażowanie emocjonalne dadzą nam motywację i chęć do pracy. Przyszły zawód wybrany przez nas musi choć trochę być zgodny z naszym charakterem i pasjami życiowymi. A to dlatego, że przecież poświecimy dla niego najlepsze swoje lata, dobrze by było więc, żeby nie poszły one na marne.

Czy wybór studiów zgodny z aktualnymi trendami na rynku pracy to zawsze dobra decyzja?

No niestety nie. Trendy i kierunki w jakiejkolwiek dziedzinie życia zmieniają się z dnia na dzień. Podobnie jest z kierunkami wyższymi na uczelniach. Te, które jeszcze kilka lat temu uchodziły za opłacalne i perspektywiczne, dziś mogą być kompletnie nieprzydatne i prowadzić jedynie do trwałego bezrobocia. Dlatego też przy wyborze zawodu najkorzystniej kierować swoimi odczuciami oraz intuicją. Niekiedy z pozoru mało atrakcyjne kierunki studiów- mogą się okazać w przyszłości trampoliną do wysokich zarobków i szybkiego awansu w hierarchii pracowniczej.

Jak znaleźć pracę marzeń?

Jak naleźć pracę marzeń ? By znaleźć pracę marzeń, trzeba się kierować tylko jedną prostą zasadą. Praca, którą ma się wykonywać, powinna nas cieszyć i dawać nam satysfakcję. Najlepiej pracować tam, gdzie jest się docenionym, szanowanym i lubianym. Atmosfera w pracy jest równie ważna, co zarobki.

Praca marzeń to także zajęcie, w którym ma się możliwość stałego rozwoju zawodowego i szansę na coraz wyższe stanowiska. Pracę marzeń nie tak łatwo znaleźć, lecz nie należy zadowalać się niesatysfakcjonującym zajęciem, bo to nie służy ani naszemu zdrowiu psychicznemu, ani firmie, w której jest się wyłącznie z przymusu ekonomicznego, bo trzeba przecież z czegoś się utrzymywać.