Trzeźwość myślenia i bystrość umysłu są cechami niezwykle pożądanymi przez każdego człowieka. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że są cenniejsze niż wiele innych atrybutów – sprawność umysłowa pozwala nam nie tylko na szybkie podejmowanie zdecydowanych i rozsądnych decyzji, lecz także w bezpośredni sposób wpływa na naszą produktywność i efektywność, co jest szczególnie ważne w życiu zawodowym. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że nasz mózg jest stosunkowo wrażliwym organem. Nieświadomie możemy sprawić, że negatywnie wpłyniemy na jego działanie. Podpowiemy więc, czego powinniśmy się wystrzegać, jeżeli pragniemy zachować bystrość naszego umysłu.

Mózg niczym mięsień.

Można pokusić się o stwierdzenie, że mózg jest niczym mięsień – wraz z podejmowanym wysiłkiem możemy zauważyć wzrost tkanki mięśniowej. Nie inaczej jest w przypadku mózgu, który także jest podatny na ćwiczenia – mowa tu jednak o ćwiczeniach umysłowych, rzecz jasna. Wielu badaczy wręcz wprost stwierdza, że konieczne jest poddawanie go różnym wyzwaniom – co więc może być umysłowym odpowiednikiem sztangi, biegania lub jazdy na rowerze? Na pierwszym miejscu możemy postawić literaturę, naukę, rozwijanie własnego hobby.

Używki.

Niestety, używki wpływają negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, lecz również organizm. Szczególnie druzgocące skutki możemy zaobserwować w przypadku alkoholu lub narkotyków. Skupmy się jednak na alkoholu, gdyż jest to jedna z najłatwiej dostępnych, a co za tym idzie – najpopularniejszych używek. Ostatnie badania dowiodły, że spożywanie nawet niewielkich ilości alkoholu sprawia, że nasz mózg starzeje się w znacznie szybszym tempie.