Uczenie się jak nie trudno zgadnąć to proces polegający przede wszystkim na zapamiętywaniu informacji. By nasza pamięć działała wydajniej, trzeba poddać ją odpowiedniej stymulacji. Tylko trafiona metoda przyswajania wiedzy sprawi, iż w naszym umyśle pozostaną one na stałe i nie utoną w mrokach zapomnienia.

Jak się uczyć?

Przede wszystkim powoli, spokojnie i ze zrozumieniem. Podaną przez podręczniki wiedzę nie wystarczy tylko zapamiętać i mechanicznie odtworzyć, trzeba jeszcze zrozumieć, jaki jest głębszy sens i do czego ta wiedza może nam się konkretnie przydać. Uczyć należy się systematycznie, bo tylko wtedy jest szansa, że zdobyte wiadomości zostaną w naszym mózgu na dłużej i nie znikną niczym igła w stogu siana, gdy nasz umysł zostanie poddany silnemu stresowi i presji czasowej.

Uczyć należy się- powtarzając na głos, bo to sprawia, że nasz mózg musi nieustannie przetwarzać zasłyszane wiadomości. Dzięki takiej stymulacji łatwiej będzie mu je przywołać z zakamarków pamięci, gdy zajdzie taka potrzeba. Skuteczna nauka to taka, w której materiał do przyswojenia jest podzielony na części i rozłożony w czasie. Tylko tak skomponowany model nauki działa i skutkuje tym, że uczeń czuje się przygotowany i pewny siebie.

Sposoby na skuteczną naukę

Nauka powinna być dopasowana do rodzaju naszych predyspozycji psychofizycznych. Jedni uczniowie są typem wzrokowców i najlepiej zapamiętują to, co widzą na piśmie. W ich przypadku sprawdzą się odręczne notatki lub długotrwała praca z podręcznikiem.

Drudzy wolą, gdy wiedza jest przekazywana ustnie, gdyż łatwiej im w ten sposób przypomnieć sobie, co było na lekcji. Dla nich idealną metodą nauki jest powtarzanie na głos lub nagrywanie wszystkiego na dyktafon i ponowne odsłuchiwanie. Z kolei niektórzy preferują naukę poprzez ruch i łączenie tych obu technik na raz. Objawia się to tym, że czytają lub słuchają nagranych przez siebie audycji, cały czas chodząc po pokoju.

Co może jeszcze podnieść jakoś nauki?

Na pewno dobrze przystosowany pokój, który będzie takim miejscem skupienia i wyciszenia. W czasie nauki ważne jest też stanowisko pracy. To nieprawda, że wszędzie uczy się tak samo dobrze. W miejscu, w którym nie ma warunków lub panuje bałagan- nie da się utrzymać pełnego skupienia.

Owocnej nauce sprzyja też cisza i brak tak zwanych rozpraszaczy typu telefon czy tablet. Tablica do robienia rysunków to również dobry pomysł. Udowodniono, że robienie rysunków czy innych graficznych zapisków wzmacnia proces zapamiętywania nawet o 30 procent. Dzieje się tak, gdyż w trakcie ich wykonywania mózg zmuszony jest do wytężonego wysiłku oraz do zachowania czujności na maksymalnym poziomie.