Wybór odpowiedniej gitary to niezwykle istotna kwestia, dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na tym instrumencie. Podczas wyboru swojej pierwszej gitary należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rodzaj, wykonanie oraz cenę. Gitara powinna również dobrze leżeć w ręce. Jeśli dana gitara jest dla nas wygodna, a stosunek ceny do jakości jest odpowiedni, możemy śmiało zdecydować się na zakup takiego instrumentu. Na rynku można znaleźć całe mnóstwo gitar, dlatego przed rozpoczęciem poszukiwań warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Jak odnaleźć idealną gitarę dla siebie? Jakie rodzaje gitar możemy wyróżnić? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Gitara klasyczna czy akustyczna?

Wśród muzyków można trafić na wiele teorii, które dotyczą tego, od jakiego rodzaju gitary należy zacząć muzyczką edukację. Wiele osób twierdzi, że pierwszym wyborem powinna być gitara klasyczna, natomiast inni twierdzą, że lepsza będzie gitara akustyczna. Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Podczas wyboru gitary, najważniejszym kryterium powinno być to, czy gra na danym instrumencie sprawia nam radość. Jeśli czujemy się bardziej usatysfakcjonowani podczas grania na gitarze klasycznej, bez zastanowienia powinniśmy zdecydować się na ten rodzaj gitary. Wśród początkujących gitarzystów nie liczy się rodzaj sprzętu, a sama chęć do nauki. Warto zatem sięgnąć po instrument, który sprawi początkującemu gitarzyście jak najwięcej radości. Bardzo często jednak zdarza się, że wybór pierwszego instrumentu, determinuje ścieżkę muzyczką, którą będzie podążał dany muzyk. Wielu znanych artystów zaczynało od konkretnych rodzajów gitar i pozostało przy nich przez całą swoją karierę. 

Gitara elektryczna – czym się charakteryzuje?

Najpopularniejszym rodzajem gitary wśród osób początkujących, jest gitara elektryczna. Instrument ten stanowi fundament większości zespołów, które grają muzykę rockową lub rozrywkową. Gryf w przypadku gitary elektrycznej jest nieco węższy i bardziej wygięty niż w pozostałych rodzajach gitar. Podczas zakupu tego rodzaju gitary należy pamiętać o wyborze odpowiedniego wzmacniacza, który determinuje finalne brzmienie instrumentu. Zakup dobrej jakości gitary elektrycznej oraz wzmacniacza często wiąże się z nieco większym wydatkiem niż zakup gitary akustycznej lub klasycznej. Aby uzyskać dobre brzmienie tego instrumentu, nie warto oszczędzać na wzmacniaczu oraz samej gitarze. Jeśli chodzi o koszt takiego instrumentu, waha się on w przedziale od kilkuset, do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Odpowiednia gitara elektryczna ze wzmacniaczem dla osoby początkującej to wydatek rzędu 1000 zł. 

Wiele początkujących osób decyduje się na zakup gitary elektrycznej, ze względu na to, że grają na niej praktycznie wszystkie gwiazdy muzyki rockowej. Stanowi ona również niezwykle istotny instrument w różnego rodzaju radiowych utworach. Można powiedzieć, że gitary elektryczne są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem gitar w całym świecie muzycznym. 

Gitara klasyczna

Jest to zdecydowanie najczęstszy wybór wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na instrumencie. Największą zaletą tego rodzaju gitary jest jej cena. Zakup dobrej jakości gitary klasycznej to stosunkowo niewielki wydatek, na który większość osób może sobie pozwolić. 

Gitara klasyczna charakteryzuje się dość płaskim i szerokim gryfem. Większość tego rodzaju gitar wyposażona jest w struny nylonowe, które w początkowej fazie nauki sprawiają znacznie mniej bólu niż struny w gitarach akustycznych lub elektrycznych. Koszt zakupu dobrej jakości gitary klasycznej na początek to wydatek rzędu 400 – 1000 złotych. 

Gitara akustyczna

W większości przypadków gitara akustyczna jest nieco większa niż klasyczna i ma znacznie węższy gryf. W odróżnieniu od gitary klasycznej, w akustykach stosuje się struny metalowe, które naprężają gryf znacznie mocniej niż struny nylonowe. W związku z zastosowaniem metalowych strun w gitarze akustycznej, producenci instrumentów umieszczają w wewnętrznej części gryfu pręt napinający, który umożliwia regulację krzywizny. W ten sposób można swobodnie regulować wysokość strun, ułatwiając sobie tym samym grę. Minusem strun metalowych jest większy ból palców podczas nauki gry. Można sobie jednak z tym problemem poradzić, dzięki wykorzystaniu kostki do gry. Taką kostkę można zakupić w większości sklepów muzycznych i jest to stosunkowo niewielki wydatek. Sama gitara akustyczna na początek to z kolei koszt rzędu 700-1500 złotych. 

Czy warto inwestować w drogi instrument na początku swojej przygody?

Zakup pierwszej gitary to niezwykle istotna kwestia dla każdej osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z grą na tym instrumencie. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej odłożyć więcej pieniędzy i kupić gitarę z „górnej półki”, czy też może kupić tańszy instrument, na którym będzie można opanować podstawy gry. Tak naprawdę trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Drogi instrument nie zawsze musi być lepszy dla początkującego gitarzysty. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z grą na instrumencie, nie będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjału drogiej gitary. Z kolei zakup taniego instrumentu o słabej jakości wykonania może zniechęcić mniej wytrwałe osoby do nauki. W związku z tym, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup takiej gitary, na jaką aktualnie nas stać. Jeśli posiadamy trochę więcej gotówki, możemy pokusić się o nieco droższy sprzęt. Wyższa cena gitary najczęściej przekłada się na lepszą jakość wykonania oraz lepszą jakość dźwięku. Przed zakupem gitary warto jednak sprawdzić wiele różnych opcji, ponieważ może okazać się, że znacznie tańsza gitara będzie dla nas wygodniejsza i przyjemniejsza w obsłudze. W takiej sytuacji może okazać się, że zakup drogiej gitary będzie zupełnie nieuzasadniony. 

Podczas nauki gry na gitarze liczą się przede wszystkim chęci do nauki oraz pasja. Sprzęt jest sprawą zupełnie drugorzędną i warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup swojej pierwszej gitary.

Partnerem artykułu jest musicaudio.pl