Początek nowego roku to doskonała okazja, by zrobić coś nowego. Prowadzenie dziennika snów niesie za sobą wiele korzyści. Z tego powodu warto spróbować tego typu aktywności. Dlaczego zapisywanie swoich snów może okazać się świetnym rozwiązaniem? W tym poradniku znajdują się szczegółowe informacje na ten temat.

Dziennik snów, czyli obserwacja swojego umysłu

Najważniejszą korzyścią związaną z prowadzeniem sennika jest możliwość lepszego zrozumienia samego siebie. Systematyczny opis marzeń sennych sprawia, że można zapamiętać znacznie więcej szczegółów związanych z zapachami, kolorami czy miejscami wydarzeń. Z otrzymanych informacji można dowiedzieć się wiele na temat psychiki śniącego.

Jeszcze do niedawna uważano, że senniki nie dostarczają konkretnej wiedzy. W obliczu nowych badań wiadomo jednak, że regularna obserwacja marzeń sennych ułatwia nie tylko lepsze samozrozumienie. To też fantastyczny sposób na wstęp do świadomego śnienia, które przynosi wiele satysfakcji. Manipulowanie własnym snem stanowi radość dla każdego, kto tego doświadcza.

Jak prowadzić dziennik snu?

Osoba zainteresowana prowadzeniem dziennika snów może zacząć to robić w każdym momencie. Wystarczy, że zaopatrzy się w zeszyt lub aplikację przeznaczoną do zapisywania snów. Równie dobrze na początek można sięgnąć po kartkę papieru i długopis. Bez względu na to, w jaki sposób sny będą zapisywane, warto mieć przybory do tego przeznaczone bardzo blisko łóżka, by móc spisać notatkę tuż po przebudzeniu.

Oprócz opisu samego snu, warto dodać do niego kilka informacji. Najważniejszym jest data, która pozwoli zachować chronologię marzeń sennych. Kolejne to okoliczności towarzyszące zasypianiu: godzina położenia się do łóżka, nastrój, stopień zmęczenia czy ilość przespanych godzin. Im jest ich więcej, tym więcej zmiennych można przeanalizować w dłuższej perspektywie.

Kluczem do prawidłowego prowadzenia sennika jest systematyczne zapisywanie snów w chwilę po przebudzeniu. Warto więc wyrobić sobie nawyk poświęcania kilku minut na spisywanie marzenia sennego. Im częściej będzie się je zapisywać, tym więcej symboli i motywów do analizy. Do ich zinterpretowania można użyć różnego rodzaju książek zawierających znaczenia znaków występujących w snach. Warto też samodzielnie zastanowić się nad tym, co dane symbole oznaczają, ponieważ jest to dość indywidualna kwestia.

Prowadzenie dziennika snu to doskonały sposób na lepsze poznanie siebie. W związku z tym, warto spróbować tej aktywności, bez względu na porę roku.