Zespół chronicznego zmęczenia jest jedną z chorób cywilizacyjnych, które to dotykają coraz większą ilość osób na całym świecie. Życie w ciągłym biegu, nieustanny „wyścig szczurów” i gonienie marzeń oraz celów – w tym wszystkim niejednokrotnie trudno jest się odnaleźć – a, na domiar złego, zwyczajnie na wszystko zaczyna brakować nam czasu, w tym także na relaks i odpoczynek. Czasem jednak zdarza się, że nawet kilka dni wolnego nie sprawia, że jesteśmy w stanie naładować baterię. Jeżeli borykasz się z ciągłym zmęczeniem – pomimo odpoczynku – czy dolegliwościami bólowymi, bardzo możliwe, chorujesz na zespół chronicznego zmęczenia.

Jakie są objawy zespół chronicznego zmęczenia?

Zespół chronicznego zmęczenia objawiać się może na wiele sposób, chorzy najczęściej jednak skarżą się, przede wszystkim, na uczucie ciągłego zmęczenia, które nie mija nawet po dłuższym odpoczynku. Do innych objawów zaliczyć możemy te, które występują także podczas zwykłego przeziębienia – a więc bóle mięśni, głowy czy stany podgorączkowe. Choroba ta nie została jeszcze w znacznym stopniu przebadana, a i sami naukowcy nie mają do końca pojęcia, co jest konkretną przyczyną jej występowania. Niektórzy snują teorię, że odpowiedzialnymi za wywołanie zespołu chronicznego zmęczenia, mogą być niektóre wirusy.

Leczenie.

Zespół chronicznego zmęczenia dopada najczęściej osoby będące u szczytu, lub na początku kariery – najbardziej narażone są osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Jeżeli o grupy zawodowe chodzi, najczęściej mowa tu o pracownikach umysłowych. Czy leczenie zespołu chronicznego zmęczenia jest możliwe? Niestety, jak wspomnieliśmy, choroba ta nie została jeszcze dokładnie zbadana, toteż nie istnieją – na ten moment – skuteczne metody jej leczenia. W większości przypadków chorzy mogą szukać pomocy u psychiatrów i farmakologii – najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne.