Decyzja o odejściu z pracy może być podyktowana wieloma czynnikami – od toksycznej atmosfery po wręcz mobbing, nieodpowiednie warunki, brak możliwości awansu i samorealizacji, czy widniejąca na horyzoncie perspektywa oferta o wiele lepszych zarobkach. Bez względu na to, co jest powodem dla naszego zwolnienia – koniecznie musimy pamiętać o kilku, istotnych aspektach.

Okres wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy obowiązuje nas okres wypowiedzenia, który zależny jest od naszego stażu w firmie – jest to kwestia uwzględniona ustawowo. Jeżeli do odejścia dojdzie za porozumieniem stron, a więc pracownika i pracodawcy, okres wypowiedzenia jest ustalany wspólnie. Możliwe jest także zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym – w takiej sytuacji konieczne jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego potwierdzające szkodliwość pracy na stan zdrowia. Inną z sytuacji są rażące zaniedbania wobec pracownika ze strony pracodawcy.

Odejdź z klasą.

Plotki roznoszą się, niczym by były niesione za pomocą wiatru. Nawet jeżeli masz wiele do zarzucenia swoim współpracownikom i pracodawcy, zdecydowanie odpuść sobie dawać temu upust. Negatywne opinie na Twój temat mogą szybko dotrzeć do nowej firmy, gdzie już na starcie będziesz stawiany w odmiennym świetle. Pamiętaj również o tym, że choć złożyłeś wypowiedzenie – to wciąż ciążą nad Tobą obowiązki. Zajmij się więc dotychczasowymi zadaniami, a jeżeli nie będziesz w stanie ukończyć ich na czas, znajdź kogoś, komu będziesz mógł je przekazać. Zadbaj również o swoje stanowisko i zabierz z niego wszystko, co należało do Ciebie.